Вести

ХУМАНИТАРНИ ВЕРДИЈЕВ “РИГОЛЕТО” СА ГОСТИМА ИЗ ИТАЛИЈЕ И РУМУНИЈЕ, 22. ЈУНА, ПОВОДОМ НАЦИОНАЛНОГ ДАНА СУВЕРЕНОГ МАЛТЕШКОГ РЕДА

31 мај 2016

Опера Ђузепа Вердија „Риголето“, под диригентском управом Дејана Савића, са гостима из Италије и Румуније – Албертом Газалеом и Еленом Мошук, биће изведена 22. јуна (19,30) на Великој сцени поводом Националног дана сувереног Малтешког реда који и ове године има хуманитарни карактер.
На том извођењу, којим ће бити обележено и 15 година од премијере те опере у четири чина, тенор Душан Плазинић наступиће у улози Војводе од Мантове, дворска луда Риголето биће баритон Газале, Ђилду ће певати сопран Мошукова, грофа Монтерона дочараће бас баритон Александар Стаматовић, плаћеног убицу Спарафучила бас Ненад Јаковљевић, а његову сестру Мадалену мецосопран Љубица Вранеш.
У подели су и Михаило Шљивић (Гроф Чепрано/ Тамничар), Татјана Митић (Грофица Чепрано), Павле Жарков (Маруло), Игор Матвејев (Борса), Наташа Рашић (Ђована) и Милица Стојчев (Паж).
У представи учествују Оркестар, Хор и ансамбл Балета Народног позоришта у Београду.
Опера "Риголето", у режији Предрага Протића, премијерно је изведена 9. јуна 2001. године са солистима миланске Скале и, три дана касније, 12. јуна, са солистима Опере Народног позоришта.
Сценографију је урадио Борис Максимовић, костиме Љиљана Радоњић Орлић, кореографију Владимир Логунов, а асистент редитеља била је Ивана Драгутиновић Маричић.
Либрето према драми „Краљ се забавља" Виктора Игоа, написао је Франческо Марија Пјаве.
Део прихода од продатих улазница биће намењен хуманитарној акцији "Make a WISH to the Sovereign Order of Malta“ намењеној деци и одраслима са физичким и менталним инвалидитетом.
Овим пројектом Амбасада Малтешког Реда у Србији намерава да ојача своју солидарност и присуство у српском друштву, уз потпуно поштовање према традицијама, идентитету и култури њеног племенитог народа у духу екуменског братства између православних и католичких хришћана.
Корисници пројекта биће деца и одрасли са психичким и физичким инвалидитетом који бораве у две институције - Установи за децу и младе "Сремчица" и Дому за децу и младе ометене у развоју манастира Српске православне цркве Свете Петке Изворске у Параћину.
М.Б.