Вести

НА ВЕЛИКОЈ СЦЕНИ ОДРЖАН КОНЦЕРТ „ПРОФЕСОРКИ ОД СРЦА“, ПОВОДОМ ШЕСТ ДЕЦЕНИЈА УМЕТНИЧКОГ И 40 ГОДИНА ПЕДАГОШКОГ РАДА РАДМИЛЕ БАКОЧЕВИЋ

1 март 2016

Концерт „Професорки од срца“, поводом шест деценија уметничког и 40 година педагошког рада примадоне Радмиле Бакочевић, одржан је у уторак 1. марта на Великој сцени.
Уочи почетка овог величанственог догађаја, емитован је инсерт из Вердијевог „Магбета“ у којем је славна уметница, 1988. године у Варшави, на маестралан начин отпевала арију Леди Магбет.
Након тога, изашла је на сцену, а сви присутни, у препуној сали, устали су на ноге и поздравили је дуготрајним и бурним аплаузом.
Под диригентском управом Дејана Савића, уз учешће Оркестра Народног позоришта у Београду, на концерту су веома успешно наступили некадашњи студенти професорке Бакочевић.
У првом делу учествовали су Љубица Вранеш, Никола Микић, Марина Трајковић, Амир Сарачевић, Евгенија Јеремић, Марко Калајановић и Александра Ангелов.
Пре паузе, на сцену је поново изашла госпођа Бакочевић и веома убедљиво извела арију Тоске из истоименог ремек-дела Ђакома Пучинија. Одушевљена публика, још једном је показала наклоност према нашој оперској диви поздравивиши је вишеминутним стајаћим овацијама и узвицима „браво“.
Други део концерта, отворен је инсертом из Белинијеве опере "Норма" у којој је призната уметница поново одушевила присутне врхунским извођењем арије Норме.
У наставку програма, наступили су Сарачевић и Калајановић (дует), Дејан Максимовић, Виолета Радаковић, Драгутин Матић, Сузана Шуваковић Савић, Наташа Јовић Тривић и Јасмина Трумбеташ Петровић.
Бис је био резервисан за госпођу Бакочевић која је, на опште одушевљење публике, извела арију Сантуце из „Кавалерије рустикане“ Пјетра Маскањија. На сцени се, потом, појавила Јасмина Трумбеташ Петровић са којом је најпре отпевала по строфу из арије Леоноре, из првог чина “Трубадура“, а затим су заједно извеле стрету.
На крају програма, председник Културно просветне заједнице Србије Живорад Жика Ајдачић уручио је госпођи Бакочевић, у име те заједнице, Специјалну повељу за животно дело поводом поменутог јубилеја - шест деценија уметничког и 40 година педагошког рада.
Међу првима, честитале су јој њене пријатељице и колегинице, такође, велике српске оперске звезде – Милка Стојановић и Бреда Калеф.  
На концерту, у режији Ане Григоровић, изведене су и арије из опера „Сафо“, „Фауст“, „Русалка“, „Евгеније Оњегин“, „Травијата“, „Кармен“, „Самсон и Далила“, „Андре Шеније“, „Адријана Лекуврер“, „Севиљски берберин“, „Боеми“, „Ернани“, као и дует Дон Карлоса и Позе из опере „Дон Карлос“.
Сценографију је осмислила Јасна Сарамандић, а за видео продукцију био је задужен Петар Антоновић.
Током веома богате каријере, (43 сезоне певала је у Народном позоришту), Радмила Бакочевић је својим раскошним гласом оплеменила готово све што је било написано за лирско-драмски фах: од Вердија, преко Пучинија, до Белинијеве “Норме”, коју је певала више (преко 500 пута) и од саме Марије Калас.
Такође, она је једна од уметница са највише отпеваних представа у 20. веку поред Фјоренце Косото, Пјера Капучилија и Пласида Доминга.
Равноправно са оперском каријером неговала је и концертно певање. Са изразитим смислом за извођење ораторијумских дела, немачког, француског и руског лида и песама југословенских композитора, наступала је на концертним подијумима у Бечу, Берлину, Дрездену, Паризу, Риму, Москви, Санкт Петербургу, Београду, Загребу, Љубљани...
За разна уметничка остварења добила је више признања, као што су Октобарска награда Града Београда (1960), Седмојулска награда (1970), Награда АВНОЈ-а (1979), Вукова награда (1991), Награда “Тарго д’оро” за креацију Норме која је у сезони 1972/73. године проглашена најбољим оперским остварењем у Италији, Награда Удружења музичких уметника Србије (УМУС) за животно дело (2011)...
У Музеју Народног позоришта, до половине марта, може да се погледа изложба „Радмила Бакочевић - незаборавна Норма“, аутора Драгана Стевовића.
М.Б.

Више фотографија са концерта можете погледати ОВДЕ