Вести

ЕДИТ МАКЕДОНСКА 23.05. ГОСТ ЦИКЛУСА „СУСРЕТИ“ У МУЗЕЈУ НАРОДНОГ ПОЗОРИШТА

21 мај 2012

Концертмајстор Едит Македонска биће гост циклуса „Сусрети“ који ће се одржати у среду 23. маја (18,00) у Музеју Народног позоришта.

Разговор са уметницом, која је недавно обележила три деценије успешног рада, водиће помоћник директора Опере Драган Стевовић, док је видео материјал припремио Петар Антоновић.
Улаз је слободан.
Едит Македонска потиче из музичке породице. Виолину је почела да учи код своје мајке Диане Рапонђиеве Стојановић, а дипломирала на ФМУ у Београду у класи професорке Ферн Рашковић. Завршила је специјализацију виолине и камерне музике у Пловдиву (Бугарска) код професора Недјалча Тодорова, где је и ангажована као асистент на тамошњем Факултету музичке уметности. Стекла је и диплому соло певања у М.Ш. „Стеван Мокрањац“ у Београду, а завршила је и балетску школу у Софији.
Радила је као професор виолине у музичким школама „Јосиф Маринковић“ и „Владимир Ђорђевић“ у Београду, као и професор виолине и предмета Читање с листа на Академији лепих уметности у Београду.
Као концертмајстор је била ангажована у Македонској Опери и Балету у Скопљу, у операма у Варни и Пловдиву (Бугарској), као и у Позоришту на Теразијама. Од 1980. године ради у Народном позоришту у Београду, где је концертмајстор.
Одржала је бројне концерте као солиста и концертмајстор широм бивше Југославије, те у Аустрији, Немачкој, Енглеској, Француској, Белгији, Чешкој, Јужној Кореји, Шпанији, Грчкој, Бугарској, Мађарској, Португалији и Данској. Учествовала на Новогодишњем фестивалу у Софији 2009. године. Снимала је за радио и телевизију.
Оснивач је Гудачког квартета „Едит“ (2000). Од многих концерата овог састава издвајају се они на међународном фестивалу у Софији 2005. и Европском фестивалу у Пазарџику (Бугарска) 2006. године, који су били веома запажени. Квартет је две године свирао камерну оперу „Дон Кихот“ Маснеа (Народно позориште, Сцена „Раша Плаовић“, под диригентском палицом маестра Ангела Шурева, са Живаном Сарамандићем у насловној улози), као и камерну оперу „Романса“ Игора Ранковића („Лето на Гардошу“, са маестром Ђорђем Станковићем).
Активни је учесник на бројним семинарима и мајсторским курсевима, члан је Удружења музичких уметника Србије, а једно време је била и председник Удружења оркестарских уметника Србије.
Бави се и компоновањем дечје музике (песме „Јабука и лептир“, „Саша, цигански пас“, као и музику за књигу „Бајка за децу“, аутора принцеза Јелисавете Карађорђевић).
М.Б.