Вести

Народно позориште у Београду прославило крсну славу - Светог Јована

20 јануар 2018

Традиционалним обредом и пријемом за велики број гостију - званица из јавног и културног живота, представника медија, пријатеља Куће и запослених, Народно позориште у Београду прославило је 20. јануара крсну славу, Светог Јована, празник посвећен светитељу и пророку који је крстио Исуса Христа на реци Јордан.

Обред освећења и сечења славског колача обавио је старешина београдске Саборне цркве, протојереј-ставрофор Петар Лукић, уз саслужење Хора Народног позоришта којим је дириговао Ђорђе Станковић.

У свечаној славској беседи, Лукић је, између осталог, указао да је Свети Јован пример чврсте и непоколебљиве вере, поштења, одважности и истинољубивости и подсетио да је то и био узрок његовог страдања, јер је јавно говорио о неморалу и блуду цара Ирода, који је живео у греху са својом снахом Иродијадом, мајком Саломе.

„Господ је створио човека, круну свога стварања, са посебним особинама и привилиегијама, и обдарио га телом, душом и духом. Када водимо рачуна о телу, требало би да водимо рачуна о томе чиме га хранимо, појимо, какву воду то тело пије, коју храну једе. Водимо рачуна и како облачимо своје тело, односно о стајлингу, како се то данас модерно каже, па мора да водимо рачуна и о хигијени тела и, када га окупамо, онда употребимо и парфеме... Све то само треба пребацити на чињеницу да је човек психофизичко биће. Али, данас, на нашу жалост, стицајем тих разних белосветских покрета, придаје се много већа важност телу, које наравно не треба запоставити, него духу и души“, упозорио је Лукић.

Он се запитао колико би, заправо, свима нама било боље на овоме свету и колико би „много тога другачијег у нашим животима бивало“, кад би, бар у тој мери, неговали и водили рачуна о „стајлингу свог духа и душе“.

У том смислу, као један од светлих примера, он је навео управо Народно позориште у Београду које је назвао храмом културе и местом у којем, сви они који су запослени у њему, носе барјак те културе и свега онога што један народ чини квалитетним, посебним, и духовно и душевно уздигнутим.

Као једног од криваца за нашу тренутну духовну и душевну беду, протојереј-ставрофор Лукић је навео пошаст звану ријалити шоу програми за које је казао да су једна обична „туга и јад, увезена из тих несрећних, а богатих простора“.

„Они не служе ни за шта друго, осим само да отупе оштрицу памети и сензибилности културе и духовности овога народа“, оценио је Лукић и скренуо пажњу запосленима у Народном позоришту да је, у таквим околностима, на свима њима „много већа брига и одговорност, него што мислите“.

„Радите, делајте, ревнујте на славу Господа Бога, вашег Светог Јована заштитника, а на радост нашега рода и за оно за шта смо сви намењени да оставимо траг иза себе, у овом свету. Живи ми и здрави били, на многаја љета. Бог вас благословио“, поручио је протојереј-ставрофор Петар Лукић.

У име домаћина славе, Хотела „Метропол Палас”, присутне је поздравила представница за односе са јавношћу тог признатог угоститељског објекта Ирена Станојковић.

„У име менаџемента нашег хотела, желим да се захвалим Народном позоришту што смо данас овде са вама. То нам је задовољство и част. Желим да вам честитам славу, да вас се захвалим на свему што радите, што у име свих нас и за све нас негујете дивну културу позоришта и да вам пожелим још много успешних година и деценија рада и, наравно, јубилеја“, рекла је Станојковићева.

Захваливши се свима који су дошли на славу, упркос томе што је нерадни дан, управник Народног позоришта Дејан Савић је казао да су на тај начин доказали и показали колико им је важна ова културна установа и изразио задовољство „што ћемо и данас да будемо заједно, не само кад је тешко, него и кад су овако лепи и пријатни моменти“.

„Ако се по јутру дан познаје, наш други део сезоне, у јубиларној 2018. години, лепо је почео. Јуче смо имали одличну премијеру („Ожалошћена породица“), са сјајним одјецима, и код публике, и у медијима. Дај Боже и Свети Јоване да и тако наставимо“, пожелео је Савић и истакао да запослене у Народном позоришту, у наредном периоду, чека много обавеза.

Према његовим речима, обележавање значајног јубилеја као што је век и по од основања Народног позоришта у Београду, трајаће и наредне, 2019. године, док ће се 2020. славити сто година од оснивања Опере.

„Али, све те обавезе, нама не представљају никакву муку и кулук, јер ми свој посао волимо. Све те обавезе, нама не представљају ништа друго до великог уметничког и радног изазова у којима, иако нас је све мање и мање у позоришту, уживамо и трудимо се да надоместимо све оне који нам недостају“, казао је Савић и подсетио да Народно позориште има велику подршку и помоћ од државе.

„Направиће нам и нову дворану, овде, прекопута наше зграде. То ће, опет, бити нови изазов за нас, али и ново признање Народном позоришту. Добићемо ново место, нови храм уметности у којем ћемо опет ми, наравно, имати главну реч и радити оно што најбоље знамо – бавити се својом уметношћу. Желим да свима вама пожелим срећну славу и добро здравље, а оца Перу да замолим, пошто је он формацијски најближи Светом Јовану, да пренесе те наше жеље и поздраве. Пре свега, за лепим здрављем и срећом у Новој години“, додао је Савић, чије су речи присутни у пробној сали на петом спрату испратили одобравајућим смехом и аплаузом.

Народно позориште у Београду у континуитету обележава крсну славу од 2001. године када је протојереј-ставрофор Петар Лукић освештао здање нашег националног театра.
М.Б.