Вести

ОТВАРАЊЕ ИЗЛОЖБЕ „МЛАДИ КОСТИМОГРАФИ” 21. 05. У МУЗЕЈУ НП У ОКВИРУ „НОЋИ МУЗЕЈА“

18 мај 2016

У оквиру манифестације „Ноћ музеја”, у суботу 21. маја (16,30) у Музеју Народног позоришта у Београду биће отворена изложба “Млади костимографи”.
Поставка обухвата радове Марије Тавчар, Маше Станковић, Катарине Степановић и Ђорђа Јоксимовића.
- Једна од чари позоришне уметности је у чињеници да и кад се скину с репертоара, представе заправо не завршавају свој живот. Сви значајни догађаји који су део историје Народног позоришта, остају у нашем колективном сећању и у Музеју Народног позоришта у Београду. Експонати и костими чувају успомене, аплаузе и тренутке који су отишли са сцене. Водимо вас право у срце Музеја, где ће млади костимографи изложити своје скице и радове и у току вечери од папира и другог материјала правити костиме тематски повезане с јубилејима Шекспира и Сервантеса. Дођите да заједно оживимо дух ренесансе и барока – наводи се у каталогу изложбе која ће бити отворена до средине октобра.
Техничка поставка изложбе поверена је Мирашу Вуксановићу, Јасни Сарамандић и Милутину Филиповићу.
Овогодишња „Ноћ музеја“, под слоганом „Отвори очи у ноћи“, биће одржана на укупно 113 места у Србији и на 70 места у Београду.
Музеји, галерије и најразличитије институције, попут Музеја Народног позоришта, Палате Србије, Народне банке, Кинотеке… биће отворене од 17 часова до један сат после поноћи.
М.Б.

 

МАРИЈА ТАВЧАР
Рођена 1982. у Београду. Дипломирала је 2007. Сценски костим у класи професор-ке Љиљане Драговић и Савремено одевање у класи доценткиње Дијане Мацуре, на Академији лепих уметности у Београду. Тренутно је на докторским интердисци-плинарним студијама на Универзитету уметности у Београду, одсек Теорија уметности и медија, где припрема дисертацију Теорија интерактивног костима: тело-технологија-костим. Од 2007. до 2014. је асистирала костимографкињама Олги Мрђеновић и Марини Вукасовић Меденици на представама, операма, балетима и мјузиклу: Пут у Дамаск, Народни посланик, Наши синови, Хенри VI, Мисис Толстој, Државни службеници, Дон Кихот, Бајадера, Петар Пан, Заљубљен у три наранџе, Лучија од Ламермура у Народном позоришту у Београду, Малаксија у Звездара театру и Продуценти у Позоришту на Теразијама. Као костимограф је радила на представама Транссибирска проза (2013) и Tom Waits’ Woyzeck (2015) у Le Studio театру у Београду. Креирала је костим за перформанс Awakening Катарине
Ранковић у склопу Radisson Blu Belgrade Artist Residency пројекта (2016). Резултат њеног практичног рада у области носиве технологије су две самосталне изложбе костима чији су се делови померали у складу са звуковима у амбијенту: Интерактивни костим у Арт центру и Интерактивни костим као отворени текст, у сарадњи са Драганом Стојановић у Supermarket Concept Store-у у Београду (2011. и 2012). Лутке је излагала на седам групних и једној самосталној изложби у Београду и Лисабону. Дизајнирала је наградну статуу Харон за изузетан допринос хорор уметности, за Dead Lake Horror Film & Wine Festival који се одржао на Палићу 2015. Маријине лутке су првенствено биле замишљене као уникатни уметнички колекционарски предмети, да би се касније идеја о њиховој примени проширила и на области позоришне уметности, анимације и илустрације.

МАША СТАНКОВИЋ
Рођена је 1987. у Београду. По завршетку Средње школе „Техноарт“ стекла звање рестауратора и конзерватора, а потом и диплому сценографа на Факултету примењених уметности у Београду. Више пута ангажована као рестауратор и сценограф за потребе телевизије и позоришта (Народно позориште, Атеље 212, „Дадов“, ТВ Прва, РТС...), а њен дипломски рад био је изложен на Фестивалу српског филма фантастике у Дому омладине. Као модни дизајнер, ради у породичном Модном студију „Кјара“. Даљи развој њене каријере је праћен успесима у свету моде, па данас иза себе има и организацију јубиларне модне ревије Модног студија „Кјара“ у УК „Пароброд“, друге по реду ревије под називом „Монмартр“ у Матици исељеника Србије и треће по реду самосталне хуманитарне ревије „Кјарин сан“ у Mixer House-у. Учествовала је и на модним фестивалима као што су „Миксер“, „Дрангулијар“, „Retro chic“ и хуманитарним ревијама у организацији „Ротаракт клуба“  и „Интернационалног клуба жена“.

КАТАРИНА СТЕПАНОВИЋ
Рођена у Београду 1992. Дипломирала на Факултету примењених уметности 2015. на модулу сценски костим, тренутно на мастер студијама. За време студија стипендиста града Београда, Републике Србије, Фонда за изузетно надарене студенте и Фонда за младе таленте „Доситеја“. У домену цртежа, костима, дизајна накита, модног дизајна, као и уметничких инсталација, учесник на многим групним изложбама у земљи, два пута у иностранству. Била је и учесник неколико уметничких радионица, са страним и домаћим уметницима. Аутор костима за преко 20 краткометражних филмова, представа и перформанса.

ЂОРЂЕ ЈОКСИМОВИЋ, костимограф
Рођен је у Београду, 1992.  Дипломирао је 2015. на Факултету примењених уметности у Београду, одсек костим. Излагао је ликовне радове и реализације костима на неколико групних изложби у Београду. Учествовао је у илустровању Енциклопеди-је костимографије, професорке мр Зоре Живадиновић Давидовић. Један је од аутора костима за представу Меница без покрића, у режији Слађане Килибарде, која је премијерно изведена ове године у Установи културе „Вук Стефановић Караџић“ у Београду. Као љубитељ балета Народног позоришта у Београду, учествовао је у ликовној доради костима за обнову балета Лабудово језеро, где је сарађивао са костимографкињом Катарином Грчић Николић, као и за балет Крцко Орашчић, чије костиме потписује Ангелина Атлагић. Радио је костиме за бројне студентске филмове, међу којима су: Пут за Кујумбу редитеља Мирослава Савића, Вртлог у режији Емилије Гашић и ТВ драма "Пут“ редитељке Маше Шаровић.