Вести

ПРЕМИЈЕРА ОПЕРЕ "ЗАЉУБЉЕН У ТРИ НАРАНЏЕ" 6. АПРИЛА НА ВЕЛИКОЈ СЦЕНИ

28 децембар 2010

Славни чешки редитељ, оскаровац Јиржи Менцл, већ извесно време, у корежији са Божидаром Ђуровићем, спрема оперу Сергеја Прокофјева „Заљубљен у три наранџе“, чија је премијера планирана за 6. април на Великој сцени.

Угледни уметник, који је 1967. године добио Оскара за филм „Строго контролисани возови“, већ је гостовао у Народном позоришту – 2007. године веома успешно је режирао Шекспиров комад „Веселе жене виндзорске“.
Репризе опере, чији је либрето, по Карлу Гоцију, написао Прокофјев, планиране су 9. и 11. априла и 11. јуна, а диригентска палица поверена је госту из Холандије Давиду Порселајну.
Улоге ће тумачити Драгољуб Бајић / Михајло Шљивић (Краљ Треф), Дејан Максимовић / Хон Ли (Принц), Наташа Јовић Тривић (Клариче), Небојша Бабић / Александар Стаматовић (Леандар), Дарко Ђорђевић/ Данило Стошић (Труфалдино), Владимир Андрић/ Вук Зекић (Панталоне), Вук Матић/ Милош Ђуричић (Маг Челио), Сузана Шуваковић Савић / Вера Микић (Фата Моргана),  Љубица Вранеш (Линета), Марија Митић (Николета), Снежана Савичић Секулић/ Софија Пижурица(Нинета), Михајло Шљивић (Куварица), Вук Зекић (Фарфарело), Жељка Здјелар/ Ива Профаца (Смералдина), Игор Матвејев/ Дејан Љутовац (Церемонијалмајстор) и Миодраг Матић (Гласник).
Непревазиђени козер Менцл, који се са уметничком и сарадничком екипом представе први пут сусрео 12. фебруара, већ са првом реченицом измамио је свима осмех на лице тако што их је замолио да му помогну током рада на представи зато што је он, како је рекао, лаик за оперу. Нешто касније, у мало озбиљнијем тону, угледни гост је изложио концепт рада на овој опери у четири чина која је премијерно изведена 30. децембра 1921. године у Чикагу. Менцл је рекао да жели да направи једну веселу представу и поручио солистима да је веома битно “да се узајамно слушају и да играју заједно“.
- То што хоћемо да радимо такву представу, не значи да треба да се трудите да будете комични. Најдуховитији су они људи који не знају да су духовити. Најгоре од свега је кад се хумор прави насилно. Не треба бити духовит по сваку цену – упозорио је Менцл и у свом стилу, кроз смех, добацио да од солиста, на првој мизансценској проби, која ће бити одржана 22. фебруара, очекује да знају да певају „к’о у купатилу“.
Сусрету је присуствовао и министар културе Републике Србије Небојша Брадић који је казао да му је веома драго што је ту и напоменуо да завиди свом колеги Менцлу што има тако дивну екипу сарадника.
- Желим успех овој новој продукцији Народног позоришта. Чињеница је да наша опера задњих година има  изузетан успех како у музичком, тако и у извођачком смислу и очекујем да ће управо сарадња са господином Менцлом бити још један корак даље у настојању да она заиста буде референтна не само овде, него и у свету – рекао је Брадић који се појавио у друштву свог специјалног саветника, познатог редитеља Горана Марковића, иначе великог поштоваоца чешког уметника. На Марковићеву опаску да уопште не зна одакле му храброст да режира оперу, Менцл је одговорио да то није храброст, него дрскост и поново изазвао смех свих присутних у Хорској сали Народног позоришта.
Напомињући да опера Сергеја Прокофјева има веома мало соло момената и да је реч о ансамбл представи „која захтева тимски рад целог тела“, директорка Опере Катарина Јовановић указала је да је неопходно, „како би постигли ово на чему ће господин Менцл инсистирати, а то је та игра са игром, игра за игру, игра за себе“ да све веома прецизно функционише од самог почетка. Она је подсетила да је опера „Заљубљен у три наранџе“, која је београдску премијеру имала давне 1959. године, са успехом извођена не само у Народном позоришту, него и на сценама широм Европе.
- Овај наслов је део наше велике традиције и онога што сви ми са поносом, као чланови ове куће, зовемо „Златно доба Народног позоришта“ – нагласила је Катарина Јовановић која је у рада на представи ангажована као асистент лектора за француски језик.
Сарадничку екипу чине и Александар Николић и Стеван Марковић (асистенти редитеља), Раде Пејчић к.г (први асистент диригента), Зорица Митев Војновић (други асистент диригента), Стефан Зекић (асистент диригента волонтер), Горјана Илић (лектор за француски језик), Герослав Зарић (сценограф), Марина Меденица (костимограф)...
Микојан Безбрадица