Вести

ТРИ ПРЕДСТАВЕ ЗА ПОТРЕБЕ ОБНОВЕ НАРОДНОГ ПОЗОРИШТА „БОРА СТАНКОВИЋ“ У ВРАЊУ

30 август 2012

Народно позориште у Београду је, поводом иницијативе Удружења драмских уметника Србије да за потребе обнове Народног позоришта „Бора Станковић“ у Врању српски театри одиграју по једну представу и приход упуте колегама из врањског театра које је изгорело у недавном пожару, одлучило да у ту сврху одигра по једну балетску, драмску и оперску представу.

На Великој сцени 20. септембра биће изведен балет "Ко то тамо пева", два дана касније, 22. 09. на Сцени "Раша Плаовић" одиграће се "Стаклена менажерија", а 29. септембра, такође, на Великој сцени, публика ће моћи да погледа оперу "Евгеније Оњегин".
На овај начин, наша Кућа се прикључује акцији која има за циљ да колеге из Врања, града са дугогодишњом театарском традицијом, што пре заиграју пред својом публиком на матичној сцени.
Национални театар, као својеврсна кровна позоришна институција u Србији, је и до сада, кроз бројна гостовања, копродукције, играјући претпремијере у градовима Србије, али и политиком отворене сцене за колеге из целе земље, који су на нашим позорницама играли чак и своје премијере, указивао на важност сарадње са театарима ван Београда.
Поводом овог конкретног случаја, управа Народног позоришта је одлучила да Сцену „Раша Плаовић“ понуди колегама из врањског театра да на њој изводе представе са текућег репертоара, док се у Врању не створе услови за извођење представа.
Зграда врањског Позоришта “Бора Станковић”, стара 120 година, изгорела је 2. јула ове године у раним јутарњим сатима.
Том приликом, уништена је дворана, бина, фоаје, подрумски део, док су део архиве, документација и део костима сачувани, али су оштећени.
Зграда Позоришта "Бора Станковић" је културни и историјски споменик, а изградио ју је 1892. године трговац Јанча Јовановић. Изгорела сцена и сала налазиле су се управо на темељима те зграде. Нови део и адаптација урађени су 1993. и 1998. године. Прву позоришну представу Врањанци су одиграли 30. јануара 1896. године. Био је то Његошев “Горски вијенац” у режији Радоја Домановића, ондашњег професора Гимназије у Врању. Касније, 5. октобра 1942. године, формирано је “Позориште грађанске касине”, када у Врању почиње организовани позоришни живот.
М.Б.