Вести

У МУЗЕЈУ НАРОДНОГ ПОЗОРИШТА ПРОМОВИСАНА КЊИГА СТАНИСЛАВА БАЈИЋА

31 јануар 2012

Књига професора Станислава Бајића “Од Есхила до наших дана”, у издању Факултета драмских уметности (ФДУ), представљена је у среду 1. фебруара у Музеју Народног позоришта у Београду.

Модератор промоције била је уредница едиције Историја издавачке делатности Института за позориште, филм, радио и телевизију ФДУ др Драгана Чолић-Биљановски, а о књизи су говорили професор глуме на ФДУ Предраг Бајчетић, професор емеритус Светозар Рапајић и театролог др Зоран Т. Јовановић, приређивач овог издања.
- Сабраним позоришним радовима Станислава Бајића у овој књизи, наша позоришна култура суочава се, у критичком промишљању студиозног аутора, не само са својом класиком него и са позоришним благом других народа, епоха и поднебља, чиме се, несумљиво, богати, проширује, а, можда, и уздиже – оценио је господин Јовановић.
Он је приметио да се Бајић овом књигом на симболичан начин поново враћа на свој факултет како би и даље био “на услузи радозналим и сазнањима жељним садашњим и будућим студентима”.
У књигу је уврштено шездесетак Бајићевих радова подељених у четири тематске целине.
Први целину чине шест краћих студија о страним драматичарима као што су Шекспир, Дидро, Ибзен, Стриндберг, Брехт...
Друга тематска целина представља 30 позоришних критика представа страних драматичара изведених на нашим сценама, претежно у Београду.
Трећу скупину чине критике представа остварених на текстовима домаћих аутора, док се завршна целина састоји од четири рада. Први је настао поводом обележавања стогодишњице Народног позоришта у Београду, у коме аутор исписује историјат стварања сталног професионалног театра у српској престоници, док преостала три чине портрети тројице угледних редитеља – Бранка Гавеле, Мате Милошевића и Бојана Ступице.
Бајић (1915 – 1989) дугогодишњи професор Позоришне академије, потом Академије за позориште, филм, радио и телевизију односно данашњег ФДУ-а, био је не само педагог, већ и позоришни радник. Својом вишедеценијском плодном и разноврсном делатношћу оставио је видан траг у српској позоришној култури средином 20. века.
У сценском приказу књиге, који је осмислила мр Марина Марковић, редовни професор на предмету Техника гласа, учествовали су студенти треће и четврте године глуме и мастер студија на ФДУ.
Уочи почетка промоције, управник Народног позоришта Божидар Ђуровић позвао је присутне да минутом ћутања одају последњу пошту великану оперске уметности, популарном басу и дугогодишњем прваку Опере Националног театра Живану Сарамандићу који је преминуо у понедељак 30. јануара у 73. години.
М.Б.