Вести

НАРОДНО ПОЗОРИШТЕ У БЕОГРАДУ ПРОСЛАВИЛО КРСНУ СЛАВУ - СВЕТОГ ЈОВАНА

20 јануар 2016

Традиционалним обредом и пријемом за велики број гостију - званица из јавног и културног живота, представника медија, пријатеља Куће и запослених, Народно позориште у Београду прославило је 20. јануара крсну славу, светог Јована.
Обред освећења и сечења славског колача обавио је старешина београдске Саборне цркве, протојереј-ставрофор Петар Лукић, уз саслужење Хора Народног позоришта којим је дириговао Ђорђе Станковић.
У својој беседи, Лукић је рекао да већ годинама има велику част, задовољство и привилегију да запосленима у Народном позоришту честита крсну славу, али и да, како је казао, чинодејствује на обреду сечења славског колача.
„Драго ми је да је заштитник ове велике и значајне куће, храма културе нашег народа, свети Јован Крститељ, неко ко је највећи рођен од жене и онај ко је припремио пут Господу и који је Господа крстио. Он је, заправо, човек који је смогао снаге, да у својој проповеди, буде бескомпромисан и да позове: покајте се, јер се приближи царство небеско", казао је Лукић и нагласио да је потпуно природно да ово позориште, уосталом, као и свака српска породица, има свог заштитника и патрона, јер је то у традицији нашег народа.
Запосленима у Народном позоришту је поручио да се, колико год је то могуће, одвоје „од неких овоземаљских искушења и отпора".
„Сваки човек по својој природи огреховљеној, има отпор за добро и на добро. Према томе, то није ничија привилегија, него нам је то суђено првородним грехом. Нема човека који, осим Бога, неће згрешити и који није склон греху. Сви грешимо – делима, речима, мишљу, завишћу, тегобом, мржњом, нетрпељивошћу... Није страшно грешити, страшно је не кајати се. Није страшно кад паднемо, али је страшно кад не устанемо. То је, дакле, поента вашег заштитника у Народном позоришту - да се обожите, сложите и уммножите. И зато, нека ваш свети Јован Крститељ који је заштитник ваше Куће културе, буде пут и путоказ вашим животима, као и вашим породицама... Честитајући вам ову славу, преносим вам и благослов Његове Светости Патријарха српског господина Иринеја који је недавно, као што знате, на предлог моје маленкости, својом предивном Граматом одликовао ову Кућу. Од срца вам честитам славу и све вас од срца поздрављам. Нека вас господ украси радошћу данашњег дана. Живи и здрави били на многаја љета. Бог вас благословио", рекао је Лукић.
Обраћајући се присутнима, в.д. управника Народног позоришта у Београду Дејан Савић рекао је да има част и велико задовољство да свима покаже Грамату и објаснио да је Кућа то високо признање добила за показану вишегодишњу несебичну сарадњу и љубав према Српској православној цркви (СПЦ), као и за несебичну помоћ приликом организовања и реализације традиционалног Новогодишњег концерта Саборне цркве у Београду.
„То показује да Народно позориште дели, увек је делило и увек ће делити судбину свог народа, као и да је нераскидивим везама уткано у историју свога народа и везано за СПЦ. Те две историје, пошто смо ми млађе чедо СПЦ, некако, увек иду једна са другом“, оценио је Савић.
Говорећи о театру на чијем се челу налази, Савић је подсетио да се Народно позориште током своје дуге и богате историје мењало и указао „да смо сада у једној фази промена на које нас терају Међународни монетарни фонд, Европска унија...“
„Уверен сам да ћемо и кроз те промене проћи, иако позориште кроз две године, можда, неће изгледати баш исто као сада... Кад су у питању стваралаштво и уметност, ту смо авангарда, а када је реч о организационим стварима, ту смо мало „на репу“. Али, то је тако, јер нам је култура, нажалост, ту где је. С обзиром на то да нам предстоје избори, имамо право да се надамо да ће култура у нашој земљи имати бољи положај него што га има сада. Ја сам уверен у то и мислим да ћемо из свега тога, као што Народно позориште обично и успева, изаћи и јачи и бољи него што смо били“, поручио је он.   
Савић се посебно захвалио „Envoy Hotelу“ из Београда који је ове године био домаћин славе.
„Они су наши нови партнери којима је веома стало до сарадње са Народним позориштем. Веома смо задовољни што ћемо са њима сарађивати у наредном периоду“, додао је Савић.
У наставку, пригодан уметнички програма извеле су и чланице дуа „Едит“.
Народно позориште у Београду је после паузе дуге 67 година, обновило обележавање крсне славе 2001. године када је протојереј-ставрофор Петар Лукић освештао то здање.
М.Б.