Nadežda Blam

Prvakinja Drame

O umetnici

Rođena u Beogradu 20. aprila 1951. godine
Glumu je diplomirala na FDU 1976. u klasi profesora Minje Dedića
Prvakinja je Narodnog pozorišta u Beogradu
Na matičnoj, kao i na scenama Ateljea 212, Zvezdara teatra... ostvarila je više od 50 uloga
Igrala je na filmu i televiziji, a sinhronizovala je i brojne crtane filmove
Dobitnica je mnogih pozorišnih nagrada za glumu
Živi i radi u Beogradu

POZORIŠNE PREDSTAVE:
Kosa - Mira Trailović, Zoran Ratković
Dama s kamelijama – Nikola Jeftić
Četvoro – Zoran Ratković
Braća Karamazovi – Nikola Jeftić
Patka iz vrta kralja Gustava - Zoran Popović, Vida Ognjenović
Galeb – Čehov, Paolo Mađeli
Branite ljubav - Đorđe Radišić, Borislav Gligorović
Makbet - Šekspir, Arsa Jovanović
Okretne i druge igre – Vlada Bulatović, Pavle Minčić
Ruke Žane Marije – Žan Anuj, Predrag Dinulović
Kamerna muzika – Artur Kopit, Oliver Viktorović
Ljudi sa četiri prsta – Miodrag Bulatović, Gradimir Mirković
Dantonova smrt - Georg Bihner, Dušan Jovanović
Dom Bernarde Albe – F.G. Lorka, Vida Ognjenović
Oslobođenje Skoplja – Dušan Jovanović, Ljubiša Ristić
Znakovi pored puta – Ivo Andrić, Predrag Dinulović
Gospođa Olga, Milutin Bojić, Vida Ognjenović
Kako ja Dobrislav protrčao kroz Jugoslaviju – Milovan Danojlić, Oliver Viktorović
Ivkova slava - Stevan Sremac, Gradimir Mirković
Tri susreta – Miodrag Đurđević, Oliver Viktorović
Dom Marije pomoćnice - Ivan Cankar, Borislav Gligorović
Kad su cvetale tikve – D. Mihailović, V. Ognjenović
Žene u narodnoj skupštini – Aristofan, Slobodanka Caca Aleksić
Je li bilo kneževe večere – V. Ognjenović, V. Ognjenović
Jovča - Bora Stanković, B. Gligorović
Divlja patka, H. Ibzen, Nikola Jevtić
Kir Janja - Sterija, Egon Savin
Izbiračica – K. Trifković, Radoslav Zlatan Dorić
Revizor – Gogolj, Kokan Mladenović
Tartif – Molijer, Laslo Babarci
Pokondirena tikva – Sterija, Egon Savin
Ribarske svađe – Karlo Goldoni, Goran Ruškurc
Sabirni centar – Dušan Kovečević, Božidar Đurović
Ženidba – Gogolj, Slavenko Saletović
Vesele žene vindzorske –V. Šekspir, Jirži Mencl
Talenti i obožavaoci – N. Ostrovski, S. Saletović
Slamni šešir – Zlatan Dorić
Četvrti zid – Zlatko Sviben
Imitacija života – Lj. Tadić
Vlasi, muva, kirija – Oliver Viktorović
Fazoni i fore – Jagoš Marković
Lizistrata – Minja Dedić
Sumnjivo lice – Nušić, Božidar Đurović
Kabare za B. Brehta  – Zoran Tasić

NAGRADE:
• Debitantska – Festival male scene Sarajevo
• Za predstavu Kamerna muzika – nagrada SIZa za kuluturu za predstavu godine
• Oslobođenje Skoplja – godišnja nagrada
• Gospođa Olga – Sterijina nagrada za epizodu od Večernjih Novosti
• Godišnja nagrada Narodnog pozorišta za ulogu Juce
• Nagrada Narodnog pozorišta za posebna dostignuća

Osnovni podaci

Glumica
Ansambl: Drama
Status: Prvakinja (penzionerka)
Uloge u aktuelnom repertoaru Narodnog pozorišta:
• Bosa („Srpska Lajka“)

Galerija