Slobodan Beštić

Prvak Drame

O umetniku

Rođen 27. marta 1964. godine u Pančevu

Diplomirao na Fakultetu dramskih umetnosti 1987. godine u klasi profesora Predraga Bajčetića

Radio u Jugoslovenskom dramskom pozorištu od 1987. do 2001. godine, zatim prelazi u Narodno pozorište

POZORIŠNE ULOGE (izbor):

Buđenje proleća – Moric (JDP)
Ruženje naroda u dva dela – Obrad (JDP)
U potrazi za Marselom Prustom – Vojvoda (JDP)
Nižinski – Nižinski (JDP)
Plava ptica - više uloga (JDP)
Unosno mesto – Zadov (JDP)
Saloma – Saloma (JDP)
Leons i Lena - Kralj Petar (JDP)
Bure baruta – Boris (JDP)
Zli dusi – Šatov (CZKD)
Magbet – Magbet (MTM)
Dijalog u paklu – Monteskije (NP BEOGRAD)
Balkanska plastika – Gezeman (NP BEOGRAD)
Hamlet – Hamlet (NP BEOGRAD)
Priča o mladiću i 1000 anđela – Anđeo (OMEN TEATAR)
Hamletmašina – Hamlet (CZKD)
Pas, žena, muškarac – Muškarac (NP BEOGRAD)
Tišina treznih – Krapek (NP BEOGRAD)
Ifigenijina smrt u Aulidi – Agamemnon (NP BEOGRAD)
Frida Kalo - Dijego Rivera (MADLENIANUM)
Obala đubrište - Jason (SVAN TEATAR)
Smert Uroša Petago - Car Uroš (CZKD)
Vučjak – Horvat (NP KIKINDA)
Seksualne neuroze naših roditelja (NP BEOGRAD)
Igrajući žrtvu - Kapetan Stasik (NP BEOGRAD)
Majka Hrabrost i njena deca - Kuvar (NP BEOGRAD)...

FILM I TELEVIZIJA: (izbor)
Prokleta avlija - Mladić u beloj košulji 
Već viđeno - Mladi Stole 
Kuća pored pruge - Mitar 
Metla bez drške - Vladimir 
Jastuk groba mog - Pavle Solarić 
Milena iz Praga - Franc Kafka
Harold i Mod – Harold
Srpski film – Marko...

PEDAGOŠKI RAD:
• Predavao glumu i scenski pokret na FDU i BK Akademiji
• Asistent profesoru Feridu Karajici na predmetu pokret od 1991. do 1998. godine
• Profesor scenskog pokreta na BK Akademiji 1998. i 1999. godine
• Asistent Mirjani Karanović, BK Akademija, predmet-gluma, od 1995. do 1999. godine
• Asistent prof. Predraga Bajčetića, FDU Beograd, predmet - gluma, 2000. i 2001. godine
• Profesor scenskog pokreta, FDU Cetinje 2004. i 2005. godine
• Profesor pokreta na Umetničkoj akademiji u Osjeku, smer - glumac lutkar, 2004. i 2005. godine

STRUČNO GLUMAČKO USAVRŠAVANjE:
• Seminari u teatru laboratoriji Euđenija Barbe, u Holstebrou, u Danskoj
• Rad na telesnoj i glasovnoj pripremi glumca, kao i rad glumca na ulozi, 1991. i 1992. god.
• Istrazivački rad u teatru laboratoriji Dah teatra u Beogradu 1991. godine
• Seminar buto plesa kod Jelene Gašić, Bitef teatar
• Seminar rad glumca na pripremi uloga, iskustvo no i kabuki teatra, Siro Daimon, Rex, Beograd.
• Seminar pozorišne antropologije, E. Barba, Internacionalna škola pozorišne antropologije,1996. godine Kopenhagen, Danska.
• Seminar rad glumca na sebi, Josi Oida, Narodno pozorište, Beograd,
• Seminar buto plesa Tanja Zgonc
• Tehnike savremenog plesa, Sonja Vukićević
• Usavršavanje u oblasti drame u obrazovanju: Primena dramskih procesa u procesu interaktivne nastave, na Univerzitetu u Birmingemu, Engleska, jul 1999.godine.
• Zimska i letnja škola Drame u obrazovanju, Pax projekat, Mostar, 1998 do 2000. godine

NAGRADE:
• Nagrada za najboljeg mladog glumca za ulogu Morica u Buđenju proleća, MES, Sarajevo 1987. godine
• Specijalna nagrada za najuspešnije istraživanje pozorišnog jezika, na Malom Sterijinom pozorju za ulogu Nižinskog
• Debitantska nagrada na filmskom festivalu u Nišu za ulogu u filmu Kuća pored pruge Z. Dragojevića
• Dobitnik evropske nagrade za glumu „Gordana Kosanović“ koju dodeljuje Roberto Ćuli (Theater an der Ruhr)
• Nagrada za najbolju mušku ulogu - Hamlet, Jugoslovenski pozorišni festival u Užicu 2004. godine
• Nagrada za najbolju mušku ulogu, Horvat, Festival klasike Vršac 2006. godine
• Nagrada "Raša Plaović" za najbolje glumačko ostvarenje na svim beogradskim pozorišnim scenama u sezoni 2014/2015
• Javna Pohvala za rezultate u radu od izuzetnog i posebnog značaja za uspešnu aktivnost Narodnog pozorišta u Beogradu, za sezonu 2014/2015

• Nagrada Narodnog pozorišta za najbolja individualna premijerna umetnička ostvarenja u okviru repertoara Narodnog pozorišta u sezoni 2019/2020, za ulogu u predstavi „Noćni pisac“ po tekstu i u režiji Jana Fabra 

Osnovni podaci

Glumac
Ansambl: Drama
Status: Prvak (stalni član)
Uloge u aktuelnom repertoaru Narodnog pozorišta:
• Sudija („Derviš i smrt“)
• Glasnik („Bahantkinje“)
• Tihon („Zli dusi“)
• Ričard Plantadženet („Henri Šesti“)
• Grof de Žire („Dama s kamelijama“)
• Tomas Bernhard ("Moje nagrade")
• Žutilov ("Rodoljupci")
• Dragan ("Narodna drama")
• Jerotije Pantić ("Sumnjivo lice")
• dr. Petrović, advokat ("Ožalošćena porodica")
• - ("Livada puna tame")
• Glumac ("Noćni pisac")

 

Galerija