Вести

Премијера Станковићеве „Нечисте крви“ у режији Милана Нешковића, 12. априла на Великој сцени

31 март 2019

Представа „Нечиста крв“, по мотивима истоименог романа Борисава Станковића, у адаптацији Маје Тодоровић и режији Милана Нешковића, биће премијерно изведена 12. априла на Великој сцени.

У подели су Јована Стојиљковић к.г.  (Софка), Небојша Дугалић (Ефенди Мита), Наташа Нинковић (Тодора, Софкина мајка), Ненад Јездић к.г. (Газда Марко), Душанка Стојановић Глид (Стана, Маркова жена), Павле Јеринић (Томча, Марков син, Софкин муж), Златија Оцокољић Ивановић (Стоја, Тодорина сестра), Љиљана Благојевић (Магда, слушкиња), Радмила Живковић (Симка, „купачица“), Танасије Узуновић (Арса, Марков слуга), Никола Вујовић (Ванко, слуга мутавац), Стефан Калезић (Мали Томча) и Небојша Бабић (Оперски певач). 

У ауторском тиму су и Молина Удовички Фотез (драматург), др Љиљана Мркић Поповић (сценски говор), Весна Поповић (сценограф), Марина Вукасовић Меденица (костимограф), Ања Ђорђевић (композитор) и Биљана Гргур (асистент костимографа).

Извршни продуцент је Милорад Јовановић, продуцент у Драми Јасмина Урошевић, инспицијент је Саша Танасковић, а суфлер Гордана Перовски.

У адаптацији Маје Тодоровић, сви јунаци су задржали карактеристике које су имали и код Боре Станковића, али им је дат и „савремени додир” кроз говор и ситуације у којима се налазе. 

„Тако је на пример Софка остала жена која је свесна себе, своје лепоте и порекла, Марко је остао богаташ који може да приушти себи да купи младу жену, Мита је човек који је пропао у транзицији... све је то нешто што постоји и данас само у мало другачијем облику у одосу на време у које Станковић смешта свој роман. Али, у суштини, наша трагедија и јесте што се нисмо много мрднули. И дан данас можемо да чујемо „шта ће рећи свет” и „шта ће гробови на гробљу”, јер то је део нашег менталитета који се очигледно не мења без обзира на све политичке, социолошке, технолошке и све остале промене“, каже редитељ Нешковић. 

Уочи премијерног извођења, 12. априла, у фоајеу Друге галерије, биће отворена изложба „Нечиста крв и Коштана на сцени Народног позоришта“, аутора Драгана Стевовића и Драгице Гаћеше. 

Биће ово, тек, трећа поставка "Нечисте крви" на сцени Народног позоришта у Београду, на којој је и праизведена, 23. фебруара 1933. године, у режији Јосипа Кулунџића и сценографији Станислава Беложанског. 

У подели су били Надежда Ризнић (Софка), Добрица Милутиновић (Ефенди Мита), Теодора Арсеновић (Тодора, Софкина мајка), Душан Раденковић (Газда Марко), Роксанда Бековић (Стана, Маркова жена), Војислав Јовановић (Томча, Марков син, Софкин муж), Ружа Текић (Магда, слушкиња), Зора Златковић (Симка), Србољуб Хет Петровић (Арса, Марков слуга), Милош Паунковић (Ванко)...

Наредна премијера одржана је 5. децембра 1975. године у режији Градимира Мирковића. 

На Великој сцени, у сценографији Миомира Денића, костимима Божане Јовановић и на музику Војислава Вокија Костића, улоге су остварили Вера Чукић (Софка), Милан Пузић (Ефенди Мита), Ксенија Јовановић (Тодора, Софкина мајка), Бранислав Јеринић (Газда Марко), Мира Бобић (Стана, Маркова жена), Предраг Мики Манојловић (Томча, Марков син, Софкин муж), Горјана Јањић (Магда, слушкиња), Дара Вукотић Плаовић (Симка), Борис Андрусевић (Арса, Марков слуга), Мида Стевановић (Ванко)...

У међувремену, 15. јуна 2008. године, такође на Великој сцени, премијерно је изведен и балет „Нечиста крв“, а кореограф Лидија Пилипенко, која је написала и либрето, урадила је представу према више дела Борисава Станковића. 
М.Б. 

Интервју са Миланом Нешковићем можете да прочитате у 121. броју "Позоришних новина", објављеном 26. јануара. 

                                         

                                           Извештај са конференције за новинаре одржане 8. априла у фоајеу Друге галерије

Премијера представе „Нечиста крв“ по тексту Маје Тодоровић, која је урадила драматизацију чувеног дела Боре Станковића и у режији Милана Нешковића заказана је за 12. април на Великој сцени.

У ансамблу су Јована Стојиљковић к.г. (Софка), Небојша Дугалић (Ефенди Мита), Наташа Нинковић (Тодора, Софкина мајка), Ненад Јездић к.г. (Газда Марко), Душанка Стојановић Глид (Стана, Маркова жена), Павле Јеринић (Томча, Марков син, Софкин муж), Златија Оцокољић Ивановић (Стоја, Тодорина сестра), Љиљана Благојевић (Магда, слушкиња), Радмила Живковић (Симка, „купачица“), Танасије Узуновић (Арса, Марков слуга), Никола Вујовић (Ванко, слуга мутавац), Стефан Калезић (Мали Томча) и Небојша Бабић (Оперски певач). 

На конференцији за новинаре, одржаној 8. априла у фоајеу Друге галерије, в.д. управницe Ивана Вујић рекла је да је „Нечиста крв“ поново на сцени тог театра после 44 године и да је као велики поштовалац Станковића срећна што се у њеном мандату поставља та представа, а ускоро и опера „Kоштана“.

„Ново испитивање наше класике, и то врхунске, јесте задатак националног театра. То су дела која покрећу истинита питања у нама самима. У овом случају имамо поглед једне младе жене (Маје Тодоровић) на Станковићево дело. Добро је да је то тај поглед, јер се он бавио женским ликовима и говорио о питањима слободе у једној затвореној средини, у паланци у којој жеснка слобода тешко долази до изражаја“, изјавила је Ивана Вујић, додајући да ће се Народно позориште и убудуће бавити том темом жене која се „отима оковима балканског патријархалног система“.

Она је истакла да је рад на представи „Нечиста крв“ био тежак и предан, као и да је срећна и поносна због одличне глумачке поделе „какву би свако позориште у свету могло да пожели“.

Вујић је додала да је ова адаптација трагала за позицијом жене у односу на патријархално, али и меркантилно друштво, бавила се питањима: која је у том друштву трговаца цена слободе, да ли људи уопште могу да поднесу ослобођеног човека или морају да га затуку, колико се прећуткује свака врста унижавања слободног човека зарад тањира топле чорбе и мирног хркања под јорганом...

Редитељ Нешковић је нагласио да је имао велику одговорност и напор али задовољство да моделира процес постављања „Нечисте крви“ на сцену Националног театра.

„Било је и стреса јер није мала ствар радити дело Боре Станковића у Народном позоришту у сезони јубилеја са глумачким громадама. „Нечиста крв“ је увек била скрајнута у нашем књижевном дискурсу поред ремек дела као што су романи „На Дрини ћуприја“, „Сеобе“ или „Беснило“… Захвалан сам глумцима што су на изузетан начин оживели Становићеве ликове на позоришној сцени и сигуран сам да ће због њиховох бравурозних улога ова представа имати стотине извођења у Народном позоришту“, казао је Нешковић.

Драматуршкиња Маја Тодоровић је истакла да је, просто, немогуће да се читав роман постави на сцену.

„То су изазови са којима се сусрећу писци и редитељи када се баве драматизацијом неког дела. Роман садржи неколико драма које су свака за себе посебне и баве се одређеном темом. Моја амбиција у драматизацији Станковићевог дела је да кроз позоришни комад представим садржај романа који је и данас актуелан", казала је Тодоровић и истакла да је Софка млада жене која је другачија, самосвесна, издвојена својом посебношћу из окружења у којем живи.

„Она постаје жртва насиља у породици што је нажалост и данас веома актуелна тема у Србији. Погрешно би било рећи да су мушкарци криви за положај жена данас у Србији. Има нешто што жене саме у свом коду фолклорно прихватају као задату улогу у друштву. Родом сам из Црне Горе и тамо још постоји образац шта се очекује од жене. Женска деца се и даље абортирају. То су страшне околности за место жене у друштву. Жене морају посматрати саме себе независно од мушкарца и надам се да ћемо овом представом макар започети разговор о свим тим темама“, казала је Тодоровић.

Према њеним речима, публика не треба да очекује локални дијалект на сцени Народног позоришта.

„Језик је алат којим морамо да се приближавамо позоришној публици. Имаћемо у тексту тек обрисе и детаље тог врањанског изговора да би се осећало присуство Боре Станковића, али ништа више од тога. Kњижевним језиком на сцени привући ћемо млађу публику у Народно позориште, што је један од приоритетних циљева нове управе нашег најзначајнијег Националног театра“, казала је Тодоровић.

Небојша Дугалић, коме је поверена улога ефенди Мите, подсетио је да је „Нечиста крв“ написана у другачије време, у оквирима патријахалног друштва, када се знао поредак ствари.

„Бора пише о непрестаном демантовању свих човекових жеља и амбиција од стране живота. Живот нас као што то знамо увек сусреће на изненађујући начин и чини од нас нестабилне субјекте који немају појма какао да се препознају на свом путу“ казао је Дугалић и додао да је „Нечиста крв“ драма немогућих избора.

„Видећемо таласе последица које се умножавају због тих немогућих избора. Ми учествујемо у причи о понорницама које непрестано подривају живи песак у који протагонисти „Нечисте крви“ урањају. Батргање из живог песка је по мени основ сваке добре драмске књижевности. Бора Станковић је успео у свом делу да споји сензибилитет Чехова и многих великана на којима је васпитавао своју књижевну епоху“ казао је Дугалић и додао да позориште има обавезу да поставља права питања, што ће и чинити представа „Нечиста крв“ 12. априла на Великој сцени Народног позоришта.

Драматуршкиња представе Молина Удовички Фотез рекла је да у њој нема фолклорних елемената нити језика старог Врања, већ је „Маја извукла оно што је универзално и  због чега је овај, условно речено локални, роман толико превођен и имао успеха и ван наше земље“.

„Реч је о судбини једне жене која је у жрвњу сила као што су новац, јер главни догађај је да је отац продао ћерку, затим морал и то онај који ствара средина по систему - шта ће рећи гробови, шта ће рећи свет и треће моћне силе, а код Боре је то ерос и у смислу љубави и у смислу страсти. Овде се све то прелама преко једне женске судбине, али се једнако односи на све ликове у драми. Сви су у жрвњу тих моћних сила и свако покушава да на свој начин изађе на крај са њима“, објаснила је  Молина Удовички Фотез.

Млада глумица Јована Стојиљковић изјавила је да је захвална за овако дивну и велику улогу Софке и да је узбуђена пред премијеру.

Наташа Нинковић је нагласила да је имала први сусрет са писцем и редитељем и да је део изузетне глумачке екипе која је припремила велику представу.

„Драго ми је да играм мајку Софке коју игра изузетна Јована Стојиљковић пред којој је изузетна глумачка каријера. Тешко ми је било да освојим улогу потчињене жене у патријахалном друштву, али надам се да ће све бити у реду пре 12. априла“ казала је Нинковић.

Уочи премијере, од 19 часова, у фоајеу Друге галерије, биће отворена изложба „Нечиста крв и Коштана на сцени Народног позоришта“, аутора Драгана Стевовића и Драгице Гаћеше.