Вести

БЕОГРАДСКА ПРЕМИЈЕРА ДРАМЕ „АРЧИБАЛД РАЈС“ 7. МАЈА (20,30) НА СЦЕНИ „РАША ПЛАОВИЋ“

5 мај 2015

Београдска премијера драме „Арчибалд Рајс“, по тексту и у режији Љубивоја Тадића, у копродукцији Центра за стратешке пројекте из Београда и Народног позоришта, биће одржана у четвртак 7. маја (20,30) на Сцени „Раша Плаовић“.
Представа је, како је речено на конференцији за новинаре у Музеју Народног позоришта, посвећена онима који се нису вратили из Великог Рата, њиховом херојству и неуништивом духу.
Такође, она истовремено представља и родољубиву опомену данашњим и будућим генерацијама, као објашњење и доказ српских победа и пораза у 20. веку, у националном, моралном и духовном смислу, веку трагедија који и данас у 21. веку прете да Србе пониште као нацију.
Тадић, који тумачи и насловну улогу, казао је да је, као драмски писац, желео да „искаже једну верзију не само Рајсове личности, већ и историје 20. века”.
- Он је један од најславнијих полицајаца 20. века, човек чија се реч веома поштовала. Покушао сам да његову личност осветлим из различитих углова. Ова представа, између осталог, говори и о нашој стварности. Мислим да не постоји ниједан текст, осим овог, који на тако тачан, оштар и непоколебљив начин говори о ономе што нам се догађа. Ово извођење 7. маја сматрам премијерним, зато што ће се оно разликовати од досадашњих извођења ове представе, јер смо, у међувремену, добили нове актуелности из наше политичке стварности. Била би штета да тако нешто не искористимо, као што је нестанак и крах јавног мнења и јавности у Србији – рекао је Тадић и додао да ће прва реприза бити одржана 14. маја.
В.д. управника Народног позоришта Дејан Савић најавио је да ће се ова представа ”у сарадњи са колегама из Центра за стратешке пројекте играти редовно на нашој малој сцени”.
- Имаћемо једну форму коју ћемо назвати копродукција. То је нешто што није предмет разматрања у смислу новог репертоара и нечега што би се могло назвати новим пројектом. У овој форми, како је сада постављамо, то ће бити оно што представља пример лепе сарадње између државне институције културе и институције која није тако уско повезана са културним дешавањима, али је вољна и спремна да квалитетне културне иницијативе подржи и препозна – објаснио је Савић.
Он је саветовао сваком да, без обзира “какво год становиште имао о себи самом, о свом граду, нацији и држави, макар једном погледа ову лековиту представу”.
Осим Тадића, у подели су и Уна Ђелошевић (Марија Поповић), Александра Ћосић (Ајна Симић), Милан Вучковић (Душан И. Грчић), Милан Цаци Михаиловић (Душан П. Трифуновић) и Уна Миљуш (Ђак клавира).
Сценографију је креирао Борис Максмовић, костиме Катарина Грчић, дизајн светла је урадио Миодраг Миливојевић, док је за техничко вођство био задужен Милан Марковић.
Представа је први пут изведена у Народном позоришту, такође на Сцени “Раша Плаовић”, 15. фебруара 2014. године.
М.Б.