Вести

УМЕТНИК ИЗ ПОРТУГАЛИЈЕ ФАБИО СИМОЕС ПОБЕДНИК 16. ФЕСТИВАЛА КОРЕОГРАФСКИХ МИНИЈАТУРА

13 мај 2012

Победник 16. Фестивала кореографских минијатура је уметник из Португалије Фабио Симоес за шестоминутно дело “R3action” урађено на музику Равела.

Награда је уручена на свечаности одржаној у суботу 12. маја на Сцени “Раша Плаовић”, а одлуку о победнику донео је стручно жири у којем су били кореогаф Крунислав Симић, директор Балета Народног позоришта у Београду Брус Стајвел, кореограф и педагог Динко Богданић, балетски играч и кореограф Роналд Савковић и редитељ Горчин Стојановић.
Симоес је за поменуту кореографију освојио и Награду публике.
Другу награду добио је уметник из Македоније Павел Киров за кореографију “In Between”.
Према одлуци стручног жирија, трећу награду на овогодишњем фестивалу добила је словачка уметница Станислава Влчекова за дело “Swan outside”.
Стручни жири похвалио је Beatrice Paoleschi из Италије за кореографију под називом “The two queen souls”, као и Gregora Theilera из Немачке за дело “Inflames”.
Плакета “Александар Израиловски”, која се додељује за одређени сегмент кореографске минијатуре, додељена је украјинском уметнику Игору Волошину за седмоминутну кореографију “Loneliness”
Жири критике, у којем су били балетска критичарка Милена Јауковић, позоришни критичар и театролог Иван Меденица и плесна критичарка Маја Ђуриновић, одлучио је да Награда критике припадне уметници Katrin Schafitel из Немачке за кореографију “Bolero”.
Најбоље кореографске минијатуре које је за финално такмичење одабрао стручни жири фестивала, изведене су пред пуним гледалиштем, у традиционално доброј атмосфери интеракције извођача и публике.
Од 76 пријава из 29 земаља Уметнички савет фестивала, који чине еминентни кореографи из Србије: Владимир Логунов, Анђелија Тодоровић и Зоран Марковић одабрао је радове 17 кореографа од којих је на селекцији одржаној 11. маја стручни жири фестивала одабрао девет финалиста.
Фестивал кореографских минијатура у Београду, међународно такмичење кореографа које организује Удружење балетских уметника Србије (УБУС), одржан је од 10. до 13. маја у Народном позоришту и Битеф театру, а уз такмичарски, обухватао је и ревијални и трибински програм, као и радионице за младе балетане.
Иначе, овогодишњи фестивал, у извесном смислу, био је посебно фестивалско издање, јер УБУС обележава 50 година постојања и активног ангажмана на унапређењу свих аспеката уметничке игре на домаћој сцени.
Трибински програм обухватио је разговор о развоју новосадске плесне сцене, који је одржан 13. маја у Музеју Народног позоришта. Присутне је поздравила председница Удружења балетских уметника Србије Соња Лапатанов која је, између осталог, казала да је иницијатива тог удружења да се у програм овогодишњег издања Фестивала кореографских минијатура уврсти поменута трибина, потекла из жеље да се осветле главни аспекти њеног настанка и развитка, као и да се, кроз пресек актуелних дешавања на том пољу, сумира оно постигнуто и укаже на правац и тенеденције њеног даљег развоја. Почетак везан за тему о новосадској плесној сцени био је резервисан за сећања на неке од најзначајнијих уметника чија су деловања обележила развој уметничке игре и савремене плесне сцене Новог Сада као што су Ико Отрин, Нада Кокотовић, Ивана Инђин...
У наставку једночасовне дискусије, разматране су разне теме везане за развој плесне сцене у Новом Саду о којима су говорили балетска критичарка Свенка Савић, председница Удружења балетских уметника Војводине Габриела Теглаши-Велимировић, балетска критичарка Милена Јауковић, балетске уметнице Фросина Димовска, Андреја Кулешевић, Дијана Козарски и њихов колега Милан Лазић.
Исте вечери, на Сцени “Раша Плаовић”, у оквиру ревијалног програма изведена је хрватска кореографија “Broadcasting Shake your booty” Зорана Марковића и Маше Колар.
Фестивал кореографских минијатура је београдски бренд који је од првог издања, захваљујући универзалном језику игре, постао део међународне плесне заједнице. Фестивал омогућава рађање нових кореографских остварења и тежи да пружи подршку уметницима који желе да себе и своје играче истраже и реализују кроз естетизовани плесни покрет као форму креативног израза.
Фестивал окупља младе, али и афирмисане кореографе и играче, с циљем да у духу плесног такмичења размењују искуства и идеје, презентујући тако своја кореографска и извођачка остварења. Мисија Фестивала кореографских минијатура јесте популаризација плесне уметности, едукација младих и професионалних играча и публике, информисање о савременим плесним тенденцијама и стицање сазнања о новим плесним техникама и трендовима.
Један од основних циљева Фестивала је давање подршке младим домаћим кореографима који у Србији немају могућност да се професионално плесно образују, а ни много прилика да се представе публици и самостално отпочну уметничку каријеру. Многи данас признати и афирмисани кореографи, не само из Србије, дебитовали су управо на Фестивалу кореографских минијатура.
М.Б.