Vesti

"ANTIGONA" SA VELIKIM USPEHOM IZVEDENA NA INTERNACIONALNOM FESTIVALU ANTIČKE GRČKE DRAME NA KIPRU

6 jul 2015

Sofoklova tragedija "Antigona" u režiji Jagoša Markovića, sa Vanjom Ejdus u roli plemenite heroine Antigone i Aleksandrom Srećkovićem Kuburom u ulozi okrutnog vladara Kreonta, izvedena je sa velikim uspehom 6. jula na Internacionalnom festivalu antičke grčke drame koji se održava u Kuriumu, na Kipru.
Predstava je odigrana u prelepom amfiteatru pod otvorenim nebom, sa titlovima na grčkom i engleskom jeziku.
Oduševljena publika, koja je sa velikom pažnjom pratila ovu postavku čuvenog bisera antičke književnosti iz petog veka pre Nove ere, urađene u slavu ljudskog i božanskog u čoveku, a protiv fašističkog razvrstavanja žrtava po veri, naciji ili nekoj drugoj pripadnosti, dugo je posle završetka predstave aplaudirala svim članovima ansambla u kojem su, osim Vanje Ejdus i Srećkovića, bili i Vjera Mujović (Ismena), Predrag Ejdus (Hor), Nebojša Kundačina (Tiresija), Bojan Krivokapić (Stražar), Marko Janjić (Glasnik), Zorana Bećić (Euridika) i Momčilo Otašević (Hemon).
Marković je i autor scenografije, metalne konstrukcije koja, kao i kostimi Bojane Nikitović, izbegava smeštanje u određeni prostor i vreme ove priče sa univerzalnom porukom.
Predstava se igra, prema prevodu Miloša Đurića, u stihu.
“Antigona” će, na istom mestu, biti izvedena i u utorak 7. jula.
Molina Udovički Fotez je dramaturg, Ivana Nenadović asistent reditelja, Borislav Balać producent, za scenski govor bila je zadužena dr Ljiljana Mrkić Popović, a za dizajn zvuka Vladimir Petričević.
Internacionalni festival antičke grčke drame, koji danas važi za jednu od najznačajnijih kulturnih manifestacija na Kipru, prvi put je održan pre 19 godina, a zamišljen je kao promocija drevne grčke kulture, čija su antologijska dela ne samo deo svetske kulturne baštine već i temelji savremene evropske drame.
Uz visoke estetske standarde u tumačenju antičkih dela, ideja domaćina je da pozorišni gosti u nekoliko amfiteatara pokažu i osobenost zemlje iz koje dolaze. Tako se u najavi beogradske predstave navodi da ona pripada pozorištu starom gotovo vek i po i da "nudi publici jedinstvenu mešavinu srpskog kolorita i drevne grčke kulture, kroz moderni pristup jednog od najistaknutijih srpskih reditelja, Jagoša Markovića".
Festival ima multikulturalni karakter, a ove godine, u periodu od 1. do 30. jula, na njemu će, osim „Antigone“ biti odigrane i druge antičke drame – „Medeja“, „Mir“, „Hipolit“ i „Elektra“.
Pored Narodnog pozorišta, učestvovaće i teatri iz Španije, Izraela i sa Kipra.
M.B.