Vesti

PROMOVISANA KNjIGA RUŽICE SOKIĆ “STRAST ZA LETENjEM”

16 mart 2011

U okviru ciklusa „Promocije“, u sredu 16. marta u Muzeju Narodnog pozorišta u Beogradu predstavljena je knjiga dramske umetnice Ružice Sokić „Strast za letenjem“ koju je objavila izdavačka kuća “Laguna”.

Napominjući da Muzej Narodnog pozorišta reprodukuje stvarnost ne da bi plasirao priču o njenoj autentičnosti, već o njenom značenju, kustoskinja Zorica Janković je ukazala da zbog toga nema ništa prirodnije nego da se promocija ove knjige održi pod krovom Nacionalnog teatra i njegovog muzeja.
- Radujemo se i što smo domaćini „Laguni“, renomiranoj beogradskog izdavačkoj kući osnovanoj 1998. godine koja je izrasla, prvenstveno po kvalitetu, ali i sa 200 objavljenih naslova godišnje, u jednog od najvećih izdavača u državi i regionu – rekla je Jankovićeva.
Operativni direktor „Lagune“ Žarko Jokanović istakao je da je posebno lepo u ovoj knjizi to što je Sokićeva „za svakog pronašla pregršt lepih reči“.
- Ta njena istinoljubivost mnoge je predstavila u pravom svetlu i na način na koji to niko do sada nije tako uradio. Zbog toga je ovo jedna od enciklopedija srpske kulturne scene i jedno od najdragocenijih sećanja na najuspešnije periode kulture ove zemlje i na velikane među kojima, i sa kojima, Ružica Sokić stoji rame uz rame. Od nje očekujem da nastavi da piše, jer ima sasvim sigurno mnogo toga još da kaže. Do sada nas je svaki put podjednako znala da iznenadi svojim briljantno odigranim ulogama, a ovoga puta nas je iznenadila jednim raskošnim talentom za pisanje s kojim se ne mogu pohvaliti ni mnogi pisci, ni oni koji sebe nazivaju piscima. Zbog toga je ova knjiga pravi biser u našoj literaturi – ocenio je Jokanović i kazao da je „Strast za letenjem“, u svega nekoliko meseci, „doživeo i drugo izdanje, pošto je prvo prosto razgrabljeno“.
Prema njegovim rečima, knjiga je postala pravi hit ne samo u Srbiji i regionu, već i u našoj dijaspori zahvaljujući mogućnostima onlajn kupovine.
- Time Ružica Sokić pokazuje da ona, kao što je svojom glumom ceo život plenila, uspeva i da svojim književnim prvencem, praktično, pokori celu planetu i mi smo joj na tome beskrajno zahvalni – istakao je Jokanović.
Teatrolog Vesna Krčmar je naglasila da postoji veoma malo glumaca koji imaju tako izraženu potrebu za pisanjem.
- Ružica Sokić ima strast za letenjem, ali i strast za pisanjem. Umetnik glume i pisane reči prava su retkost. Ovde su stopljeni u jedno. Glumac u centru zbivanja, veoma izražajna percepcija neophodna za glumačku umetnost, ovde se pretvara u romanesknu ispovest i mi čitamo istoriju glumišta Ateljea 212, njegovog takozvanog zlatnog perioda u kojem su se okupljali vrhunski intelektualci – rekla je ona.
- Ovo je romansirana ispovest i istorija ne u prvom licu, već u obliku zatajnog naratora Ružice Sokić koja kroz ličnosti svojih kolega i prijatelja priča beskrajno zanimljive pozorišne ili životne priče. Teško je razlučiti gde počinje pozorište i prestaje život ili obrnuto. Ovde je to sve sliveno u jedno, samo zavisi od ugla posmatranja – kazala je Vesna Krčmar.
Podsećajući da je ona, pre svega, glumica, a ne spisateljica, Sokićeva je objasnila da je ovu knjigu napisala „kao nešto što mi je bila obaveza i dug prema božanstvenim ljudima sa kojima sam imala sreću da radim, da se družim i koju su, nažalost, napustili sve nas“.
- Eto, to je nešto što mi je bio motiv da počnem da pišem i da svedočim o vremenu koje je bilo izuzetno i u kome sam učestvovala, jer sam smatrala da će samo ono što je zapisano, ostati i upamćeno - dodala je popularna glumica.
Knjiga je sačinjena od niza priča koje oslikavaju jednu bogatu i plodotvornu poluvekovnu karijeru, od uspomena iz detinjstva do početka 21. veka. Bogato opremljena fotografijama poznatih ličnosti iz javnog života, prijatelja i kolega Ružice Sokić (Mira Trailović, Branko Pleša, Aleksandar Popović, Miloš Žutić, Liv Ulman, Bata Stojković, Danilo Kiš, Zoran Radmilović, Bela Ahmaduljina, Marina Vladi, Mira Banjac, Bora Todorović...), ove uspomene istovremeno su priča o jednoj epohi, od vremena siromaštva i preživljavanja za vreme i posle Drugog svetskog rata, do godina uspeha, uspona „Ateljea 212“, putovanja i turneja, živo dočaravajući zakulisne i mnogima skrivene prilike i neprilike glumačkog zanata.
Odlomke iz knjige, osim autorke, čitale su glumice Dobrila Stojnić, Ana Stojanović i Milica Milša.
M.B.