Premijera drame Albera Kamija „Kaligula“ u režiji Snežane Trišić, sa Igorom Đorđevićem u naslovnoj ulozi, 5. februara na Velikoj sceni


31 januar 2020

Premijera „Kaligule“, jednog od najpoznatijih komada slavnog francuskog pisca, filozofa i novinara, nobelovca Albera Kamija, u režiji Snežane Trišić koja je naslovnu ulogu poverila Igoru Đorđeviću, biće održana 5. februara (19,30) na Velikoj sceni

U ansamblu su i Sena Đorović (Cezonija), Đorđe Marković/ Miloš Đorđević (Helikon), Bojan Žirović (Hereja), Nemanja Stamatović (Scipion), Petar Božović (Mereja), Dimitrije Ilić (Senekt),  Vladan Gajović (Oktavije), Zoran Ćosić (Lepid), Bojan Krivokapić (Mucije) i Sanja Marković (Mucijeva žena), uz violončelistkinju Aleksandru Lazin, dok plesnu scenu izvode Olga Olćan, Iva Ignjatović i Čedomir Radonjić.

Milan Marković Matis bio je zadužen za adaptaciju teksta i dramaturški rad, scenografiju je uradio Darko Nedeljković, a kostime Marina Medenica.

U autorskom timu su i Irena Popović Dragović (kompozitor), Isidora Stanišić (scenski pokret) i Ljiljana Mrkić Popović(scenski govor). 

Producenti su Nemanja Konstantinović i Miloš Golubović, inspicijent je Sanja Ugrinić Mimica, a sufler Dušanka Vukić. 

Rediteljka Trišić, koja četvrti put režira u Narodnom pozorištu u Beogradu („Heda Gabler“, „Bizarno“ i „Ričard Treći“), ocenila je da Gaj Julije Cezar Germanikus ( 12 – 41. n.e.), jedan od najstrašnijih i najkontraverznijih rimskih imperatora, u Kamijevoj drami dovodi apsurd ustrojstva sveta do kraja.

„Kaligula priznaje i prihvata logiku apsurda kao jedinu moguću i istinitu i ne pristaje da je potčini prizemnim interesnim potrebama  politike i društvenih konvencija. Politički prevrat  u drami otvara  pitanja o položaju čoveka i smislu života,  o mogućnosti pobune,  pojmu slobode,  značaju visoke umetnosti i kulture u  konceptima i ograničenjima  savremenog sveta”, istakla je Snežana Trišić u izjavi za „Pozorišne novine“. (intervju možete pročitati OVDE)

„Kaligula” je do sada samo jednom premijerno izveden u Narodnom pozorištu u Beogradu – bilo je to 11. maja 1979. godine u režiji Petra Šarčevića. 

U scenografiji Petra Pašića i kostimima Ljiljane Orlić, igrali su Miki Manojlović (Kaligula), Olivera Marković (Cezonija), Pavle Minčić (Helikon), Mihajlo Viktorović (Kerea), Bogdan Diklić (Scipion), Predrag Tasovac (Senektus), Boško Puletić (Mucije), Ognjanka Ognjanović (Mucijeva žena), Branko Jerinić (Pesnik)…

U knjizi „Dramski pravci XX veka”, priznati srpski pisac i kritičar Slobodan Selenić, između ostalog, je napisao: „Nisu nikakvi psihološki razlozi doveli Kamijevog Kaligulu do stanja u  kome čini grozote, već njegovo filozofsko uverenje da je u ovom apsurdnom svetu svaki postupak podjedanko apsurdan – i onaj koji poštuje norme građanske etike, i onaj koji na ubistvo gleda kao na legitiman čin koji ne traži opravdanje i razloge”. 
M.B.

            IZVEŠTAJ SA KONFERENCIJE ZA NOVINARE ODRŽANE 3. FEBRUARA U FOAJEU DRUGE GALERIJE

Premijera predstave „Kaligula“ u režiji Snežane Trišić sa Igorom Đorđevićem u glavnoj ulozi, najavljena je na današnjoj konferenciji za novinare za 5. februar na Velikoj sceni Narodnog pozorišta u Beogradu.

„Kaligula“ je jedan od najpoznatijih komada slavnog francuskog pisca, filozofa i novinara nobelovca Albera Kamija.

Za adaptaciju i dramaturški rad bio je zadužen Milan Marković Matis.

U podeli su osim Đorđevića i Sena Đorović, Đorđe Marković/ Miloš Đorđević, Bojan Žirović, Nemanja Stamatović, Petar Božović, Dimitrije Ilić Vladan Gajović, Zoran Ćosić, Bojan Krivokapić i Sanja Marković.

Rediteljka predstave Snežana Trišić kazala je da već duže vreme želi da radi fantastično delo Albera Kamija.

„Konačno je sazrelo vreme i poklopile su se odlične okolnosti da se ta predstava sa Igorom Đorđevićem u glavnoj ulozi dogodi. Izbegla bih velike reči u najavi predstave iako je to gotovo nemoguće kada je reč o kompleksnom filozofskom delu kakvo je ‘Kaligula'“, kazala je Trišić.

Ona je i napomenula da je adaptacija teksta koju je uradio Milan Marković potpuno „naslonjena“ na samo delo.

„Nismo imali potrebe da to delo osavremenjujemo na sceni jer se na izuzetan način bavi savremenim čovekom. Postavlja večna pitanja koja se odnose na motive življenja svakog od nas. Jedno od najvažnijih pitanja u predstavi je zašto zapravo izdržavamo ovakve živote“, kazala je Trišić.

Za nju nema dileme da se filozofska dimenzija komada prepliće sa najdubljim i najintimnijim porivima čovekove duše.

„Ta poetična destrukcija Kaligule pre svega i apsurdni ponor čovekove pozicije su pred nas stavili ogroman zadatak da iznađemo adekvatna sredstva da to izrazimo na sceni“, kazala je Trišić.

Igor Đorđević koji igra naslovnu ulogu u predstavi ističe da ima osećaj kako „dobija orden pre bitke“.

„Nije se predstava još desila i nadam se da će se 5. februara dogoditi u našem susretu sa publikom. „Kaligula“ jeste veliki zadatak i hvala rediteljki koja mi je otkrila mogućnost da se nađem u toj ulozi, jer nikada sebe nisam video u procesu oživljavanja tog lika na sceni. Ona je poverovala da mogu da iznesem tu kompleksnu stvar na sceni i ostaje mi samo da to poverenje opravdam“, kazao je Đorđević.

On je posebno zahvalio Petru Božoviću.

„Kada se istinski doajen našeg glumišta nađe u tako maloj ulozi onda je jasno da pripremamo značajnu predstavu“, kazao je Đorđević.

Božović je naglasio da ne postoje male uloge, već glumci koji ne umeju da ih odigraju.

„Velika je ovo predstava da bih uopšte pitao kakva mi je uloga, a i dobro me paze u Narodnom pozorištu, pa mi je plan da igram sve što mi ponude“, kazao je Božović.

Upravnica Narodnog pozorišta Ivana Vujić naglasila je da je reč o posebnom projektu po značaju, obimu i zahtevnosti.

“Srećna sam što ovo ozbiljno delo radi veliki i kvalitetan ansambl i odlična ekipa saradnika. Za Igora Đorđevića ovo je korak dalje u njegovom razvoju. Posebno se radujem i zahvaljujem što je sa nama veliki glumac i izuzetna ličnost Petar Božović”, izjavila je Ivana Vujić.

Direktorka Drame Narodnog pozorišta Molina Udovički istakla je da su ceo glumački ansambl i autorska ekipa radili posvećeno i kao tim, a da ulogu Igora Đorđevića vidi kao “pravi autorski čin kojim je u umetničkom smislu otišao na viši nivo u odnosu na sve što je do sada radio, a nije malo uradio”.

“Autori predstave uspeli su da stignu do metafizičke dimenzije. Ovo je priča o istorijskoj ličnosti, diktatoru koji je činio jezive stvari. Ali kod Kamija, s obzirom da je to filozofska drama, Kaligula je i čovek koji traži Mesec, koji traži metafizičku dimenziju života. Način na koji to radi je negiranje realnog sveta i taj način ga na kraju dovede do kraha”, rekla je Molina Udovički.

Scenografiju je uradio Darko Nedeljković, a kostime Marina Medenica.

U autorskom timu su i Irena Popović Dragović kao kompozitor, Isidora Stanišić i Ljiljana Mrkić Popović koja je bila zadužena za scenski govor.

Producenti su Nemanja Konstantinović i Miloš Golubović.

 

Pretraga